pondělí 30. dubna 2012

Budoucnost umění

   Pirátům je často vkládáno do úst, že chtějí všechno zadarmo a že chtějí ožebračit autory, což nevyhnutelně povede k zániku umění. To se zhruba můžete dočíst ve žlučovitých výlevech pod každým článkem o pirátském hnutí na většině českých internetových deníků. Zdá se, že konzervativní lidé zatím nepochopili, že staré modely jsou v době internetu k ničemu a že by udělali lépe, kdyby začali hledat nové způsoby financování zábavy a umění. Naštěstí svět není plný takových těch Tomských a existují lidé, kteří nové obchodní modely už začali tvořit.

   V posledních letech se začaly objevovat projekty, na jejichž výrobu nějakým dílem přispívají fanoušci. Nejznámějším se pravděpodobně brzy stane sci-fi komedie Iron Sky o nacistech z odvrácené strany Měsíce. Desetinu bezmála stodevadesátimilionového rozpočtu tohoto filmu zainvestovali fanoušci. Investice začínala na 1000 € a investující mají krom nejisté návratnosti možnost setkat se s herci a štábem.
   Dalším příkladem mohou být volně šiřitelné seriály L5 a Your Face is a Saxophone, které fanoušci financují v plném rozsahu.

   Tento způsob financování vlastně není tak nový, jak by se mohlo zdát. Termín crowdfunding znamená i výběr prostředků pro charity či oběti přírodních a humanitárních katastrof. Nyní za pomoci startupových serverů jako je kickstarter shánějí peníze i umělci. Krásně se to povedlo Amandě Palmer na kickstarteru: 100 000 dolarů na nahrání nového alba získala během šesti hodin. Podle výše příspěvku mají fanoušci nárok na stažení alba v digitální podobě (1 dolar), na CD s bookletem (25 dolarů), od padesáti dolarů už je album na vinylu, za sto i podepsané s nějakým kusem výtvarného umění k tomu. Dlužno dodat, že Amanda své publikum hýčká alby s cenovkou „zaplať, kolik chceš“ - zdá se, že to funguje k oboustranné spokojenosti.


   Dalším systémem, který používá nejen Amanda, její manžel spisovatel Neil Gaiman či YFIAS, je Flattr, o kterém se dá říct, že skutečně boří zažité návyky. Uživatel si nastaví částku, kterou chce investovat daný měsíc, a pak už jen kliká na tlačítka Flattru, kdekoli je uvidí, a oceňuje tak, co se mu zrovna líbí. Na konci měsíce se nastavená částka dělí počtem kliknutí a každý „offlatrovaný“ projekt získává svůj rovný díl. Flattr dále umožňuje přispět jednorázovou částkou oblíbenému autorovi, či si jeho práci předplatit, což znamená, že jeho flattrovací tlačítko bude v systému použito automaticky jednou měsíčně.

   Flattr je tou správnou pirátskou odpovědí na stesky dinosaurů zábavního průmyslu a kolektivních správců nejasných vlastnictví, kteří se bojí o své zisky. Mají proč, v současnosti není ten průmysl okolo potřeba, lidé chtějí platit jen autorům a nyní je to skutečně jednoduché. A proč vlastně spojuji pirátství a Flattr? Je to celkem jednoduché, spoluzakladatelem je Peter Sunde, bývalý mluvčí legendární The Pirate Bay. A, aby toho nebylo málo, na lokalizaci Flattru do češtiny spolupracovali i členové a příznivci České pirátské strany. Ještě někdo bude říkat, že chceme zničit autory? Nové způsoby financování ukazují, že lidé ještě nezapomněli platit, jak se nám snaží vštípit propaganda různých autorskoprávních organizací. My jsme měli pravdu, když jsme říkali, že lidé rádi zaplatí, bude-li to dostatečně jednoduché a pohodlné.

Žádné komentáře:

Okomentovat